دبیرستان پسرانه هیئت امنایی شهید دکتر مفتح (دوره دوم) اداره آموزش و پرورش ناحیه 2 استان اصفهان

میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)

سالروز میلاد فرخنده و با سعادت

اسوه تمام عیار مکارم  و

قله رفیع فضائل

حضرت فاطمه زهرا (س)

سرور بانوان جهان

و الگوی بی بدیل تمام جهانیان

و هفته بزرگداشت مقام زن

و روز مادر مبارک باد.

دبیرستان شهید دکتر مفتح

اضطراب امتحان

راهکارهای کاهش اضطراب امتحان

فایل های ضمیمه :

بهترین موفقیت (موفقیت واقعی چیست؟)

می‌دانیم که همه برای رسیدن به موفقیت به طور خستگی‌ ناپذیر تلاش می‌کنند. اما به آنچه که در آرزویش هستند،دست نمییابند و رضایت درونی برای آنان ایجاد نمی شود، مثلا چرا پس از رسیدن به بالاترین مقام باز هم احساس ناخرسندی میکنند؟ چرا با داشتن‌ چندین فرزند که روزی آرزوی آن را داشتند بازهم ناشادند؟ صدها سئوال از این قبیل وجود دارد. شاید علت اصلی این باشد که اولاً موفقیت واقعی را برای خودشان تعریف و مشخص‌ نکردهاند و ثانیاً هدف از موفقیت را نمی‌دانند.

احساسآسایش، خوشبختی، داشتن آرامش روحی و روانی، مزاحم دیگران نشدن و مزاحمتی ازسوی دیگران‌ ندیدن ، موفقیت واقعی هستند، زیرا مقام، ثروت، فرزند شایسته، مدارج تحصیلی، همسر دلخواه، همه عواملی هستند که با داشتن آرامش روحی، خوب بودن با دیگران و داشتن آسودگی خاطر می توان آنها را بدست آورد، مشروط به اینکه با دانش و آگاهی واقعی و بهره‌گیری از عقل و منطق اهدافی را برای زندگی خود برگزینیم. زیرا که می‌گویند ((تنها گنجی‌ که ارزش جستجوکردن دارد هدفاست)). انسان بی هدف کاملاً تابع حوادث و پیشامدهاست ، اما کسی که هدف روشنی در زندگی دارد، خود تصمیم میگیرد و تلاش میکند و پس از رسیدن به کامیابی، احساس خوشبختی و آرامش میکند، اما افرادی که اهداف نا مشخص را پی می‌گیرند، به هرمقامی و ثروتی و جایی برسند، بازهم ناراضی اند.

هریک‌ از ما باید بدانیم که چه میخواهیم ؟ چه هدفی رادنبال میکنیم و درانتظار چه موقعیتی هستیم؟ اگر این‌ها را دانستیم آن موقع است که برای رسیدن یه آنها تلاش می‌کنیم .آگاهی مان را بالا می‌بریم، ازتقلید کورکورانه‌ می‌پرهیزیم، به شناخت توانایی ها ، ظرفیت و استعدادهای خود و هم چنین ضعف های خود می‌پردازیم و اعتماد به نفس و توکل به خداوند متعال و سپس حرکت و تلاش را گسترش می‌دهیم.پس به این نتیجه خواهیم رسید که ، بهترین موفقیت چیزی نیست به جز(( الا بذکر الله تطمئن القلوب ))

((همانا آگاه باشید با یاد خدا قلب ها آرامش و اطمینان می‌یابد))

از دیدگاه روانشناسان هم : (( آرامش و اطمینان بهترین موفقیت است))

علل بی رغبتی به برنامه‌ریزی

علل بی رغبتی به برنامه‌ریزی :
بی رغبتی ویا به اصطلاح فراری بودن دانش آموزان از برنامه ریزی، علل مختلفی دارد که به دوعلت اشاره می گردد :
1 ـ ممکن است تصور منفی از برنامه ریزی درذهن دانش‌آموزان باشد. ین دسته ازدانش آموزان فکرمی‌کنند که با برنامه ریزی خودشان را با دست خود اسیر و بنده‌ی برنامه ریزی می کنند و مجبورند آن را مو به مو اجرا کنند و ...در صورتی که این طور نیست و انعطاف پذیری جزو اصول برنامه ریزی است .
2 ـ ممکن است یک تجربه منفی و ناموفق دانش آموز را از برنامه ریزی سر خورده کرده باشد . این دسته از دانش‌آموزان بنا به دلایلی در اجرای برنامه‌ی خود موفق نبوده‌اند واین عدم موفقیت باعث سرخوردگی ودر نتیجه تجربه‌ی منفی براى شان شده است. آنچه که اهمیت دارد این است که این فرد نبایستی این عدم موفقیت در اجرای برنامه را به حساب برنامه ریزی بگذارد . بلکه باید در صدد علت اصلی برآید و موانع را از بین ببرد .طبیعی است این کار نیز نیازمند آن است که دانش آموزان پس از برنامه ریزی در جهت تقویت انگیزه و خویشتن داری خود تلاش کنند و با اعتماد به نفس بالا ، برنامه ی تنظیم شده خود را اجرا کنند و در برابر هر مشکل کوچکی که پیش می آید خیلی سریع از کوره در نروند .

برنامه ی هفتگی دانش آموزان فعال

برنامه ی هفتگی دانش آموزان فعال
معمولا دانش آموزان فعال و موفق در مورد درسهایشان فعالیتهای زیر را انجام می‌دهند ، شما هم می‌توانید با انجام این فعالیتها در زمره ی دانش آموزان موفق قرار گیرید :
1 ـ قبل از تدریس معلم ، از پیش مطالعه می کنند .
2 ـ در کلاسهای درس یادداشت برداری می کنند .
3 ـ در همه ی کلاسها چه سخت و چه آسان حضور پیدا می کنند و جایی می نشینند که بتوانند به خوبی از کلاس استفاده نمایند .
4 ـ معمولا در کلاس درس سؤال می کنند و به این ترتیب درگیر فعالیت های تدریس می‌شوند .
5 ـ به محض این که کلاس تمام شود ، مطالبی را که نوشته اند مرور می‌کنند .
6 ـ نوشته های خود و مطالب کتاب را با جزوه شان مقایسه و تکمیل می کنند .
7 ـ قبل از مطالعه براى خود سؤال طرح می کنند .
8 ـ قبل از شرکت در کلاس ، درس هفته ی قبل را می خوانند و تمرینها را انجام می‌دهند .
9 ـ هر پنج شنبه یا جمعه دروس هفته را مرور می کنند .
10 ـ سعی می کنند مطالبی را که آموخته اند ، براى دیگران بازگو نمایند .

خواستن، توانستن است .

هرگز شعار خواستن، توانستن است را

فراموش نکنیم.

و بدانیم که در سایه

سعی و تلاش به آنچه

بخواهیم می‌رسیم.

((نخواستن)) و ((نتوانستن))

نخستین پله های موفقیت هستند ،

  اگر با پاک کن تلاش ((ن)) اول آن را پاک کنید!

برنامه‌ریزی و مدیریت زمان

عمر یک سرمایه محدود،

غیر قابل پیش بینی ،

غیر قابل توقف ، غیر قابل تکرار

و

غیر قابل جایگزین و غیرقابل ذخیره

و

غیر قابل دادو ستد است.

پس شایسته نیست که

کار امروز را به فردا موکول کنیم.

رمزهای موفقیت از نگاه امام علی علیه السلام

تلاش و کوشش : برای مقابله با مشکلات و پیروزی بر آنها، اراده ای آهنین لازم است تا انسان از نیروهای نهفته در وجود خود، بیشترین بهره را ببرد . دست روی دست گذاشتن هنر نیست، چراکه مردان بزرگ در سایه سعی و تلاش، قله های پیروزی را فتح می کنند .

سعی و تلاش از جمله عواملی است که انسان را در رسیدن به اهداف و خواسته هایش کمک می کند . امام علی علیه السلام همگان را به تلاش فرا می خوانند و می فرمایند: «فعلیکم بالجد» بر شما باد تلاش و کوشش . چرا که «لا یدرک الحق الا بالجد» حق جز با تلاش و کوشش بدست نمی آید .

حضرت در توصیه های خویش به فرزندشان   امام مجتبی (ع) فرمودند : 

«فاسع فی کدحک» نهایت کوشش را در زندگی داشته باش . دلیل این امر این است که عاقبت، هر جوینده ای یابنده است . «من طلب شیئا ناله او بعضه» آن کس که در تلاش و طلب چیزی باشد، یا به همه آن و یا لااقل به قسمتی از آن دست خواهد یافت .

علی علیه السلام گاه جهت به راه انداختن انسان ها برای فعالیت و تلاش در زندگی، از تلاش و کوشش موجودات دیگر مثال می زند تا همگان از کار و فعالیت آنها درس تلاش بگیرند و در زندگی خود جدیت داشته باشند . در یکی از خطبه ها، از تلاش و فعالیت مورچه سخن می گوید: « به مورچه و کوچکی چثه آن بنگرید ... که چگونه روی زمین راه می رود و برای به دست آوردن روزی خود تلاش می کند، دانه ها را به لانه خود منتقل می سازد و در جایگاه مخصوص نگه می دارد، در فصل گرما برای زمستان تلاش کرده، و به هنگام درون رفتن، بیرون آمدن را فراموش نمی کند .»

گاه حضرت فرزندش امام مجتبی علیه السلام را به تلاش در جهاد فرا می خواند که «وجاهد فی الله حق جهاده ولا تاخذک فی الله لومة لائم»  در راه خدا تا سرحد توان تلاش کن و هرگز سرزنش سرزنش گران تو را از تلاش در راه خدا باز ندارد .

سیره عملی حضرت امیر علیه السلام چه در کار و فعالیت سیاسی و چه در فعالیتهای اجتماعی، بر تلاش و کوشش استوار بود . برای هر کسی که ادعای پیروی حضرتش را دارد لازم است به مولایش تاسی کرده، تا آخرین توان تلاش کند تا در سایه این تلاش ها از عمر خویش بهترین استفاده را بکند و راه موفقیت را برای خود هموار گرداند .

تکان دهنده ترین جمله

یکی از تکان دهنده ترین جمله هایی که در فرهنگ بشری گفته شده، جمله زیر از امیرالمومنین علی (ع) در یکی از دعاهای نهج البلاغه است. (نهج البلاغه خطبه 215)

اللَّهُمَّ اجْعَلْ نَفْسِی أَوَّلَ کَرِیمَةٍ تَنْتَزِعُهَا مِنْ کَرَائِمِی

وَ أَوَّلَ‏ وَدِیعَةٍ تَرْتَجِعُهَا مِنْ وَدَائِعِ نِعَمِکَ عِنْدِی‏

پروردگارا! جانم را نخستین نعمت گرانبهایى قرار ده که می ستانى، و  نخستین امانت از امانت هایى که نزد من است قرار ده که از من باز پس می ‏گیرى!یعنی نکند قبل از اینکه جانم را بگیری، شرافتم، انسانیتم، عدالتم و.... گرفته شده باشد و تبدیل به یک موجود بی ارزشی شده باشم که تو جانم را می گیری.

و این همان جمله معروف است که می گوید:

 ما آمده ایم تا زندگی کنیم و قیمت و ارزش پیدا کنیم؛ نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنیم.

میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1397

براساس مصوبه نهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 96/08/20 میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1397  همانند آزمون سراسری سال 1396 به صورت زیر می‌باشد:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و  کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ب- داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفاً نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق‌تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

تبصره: برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف و ب، هر دو مورد اعمال خواهد شد. 

شایان ذکر است  اعمال تاثیر مثبت سوابق تحصیلی بدان معنی است که اگر سوابق تحصیلی باعث افزایش نمره‌کل نهایی آزمون هر زیرگروه شود در آن زیر گروه اعمال خواهد شد و اگر باعث کاهش نمره‌کل‌ نهایی آزمون هر زیرگروه شود (اثر منفی داشته باشد) در آن زیرگروه اعمال نمی‌شود و نمره کل آزمون آن زیرگروه به عنوان نمره کل نهایی زیرگروه فوق در نظر گرفته می‌شود.

 

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور
مشاهده مطالب قدیمی تر...