دبیرستان پسرانه هیئت امنایی شهید دکتر مفتح (دوره دوم) اداره آموزش و پرورش ناحیه 2 استان اصفهان

چند توصیه مهم در مورد مطالعه

چند توصیه مهم که بایدفراگیران علم ازآن مطلع باشند. 

1- مواظب انسانهای تنبل و بدخواه باشید: برخی می گویند؛ درس خواندن فایده ندارد چون تحصیل کرده ها بیکارند! این حرف، حرف انسانهای تنبل یا حسود است. موفقیت و امنیت شغلی به دو چیز بستگی دارد: دانش و مهارت. هر قدر دانش و مهارت شما بیشتر شود، موفقیت و امنیت شغلی شما هم بیشتر می شود زیرا جامعه همیشه به افرادی مانند شما نیاز دارد.البته بیکاری را انکار‌ نمی کنیم ولی آنها که در همه جا مشاوره می دهند هم کم نیستند!
2- سؤال کردن: اگر مطلبی را متوجه نشدید حتما سؤال کنید. از کنار مطالب به سادگی عبور نکنید چون مطالب امروز پایه گذار مطالب بعدی هستند.
3- تمرین کنید : هر قدر کاری را بیشتر تمرین کنید آن را سریعتر و راحت تر انجام می دهید. معمولا انسان کاری را دوست دارد که به آن تسلط دارد. تمرین کردن ، تسلط شما را به مطالب علمی بیشتر می کند.
4- روشهای مطالعه و یادگیری: امروزه اطلاعات خوبی در مورد روشهای مطالعه و یادگیری وجود دارد. شما می توانید از آن استفاده کنید.
5- تلاش مهم است: یادگیری مطالب، بیش از آنکه به هوش شما بستگی داشته باشد به تلاش و پشتکار شما بستگی دارد.فردی با ضریب هوشی کمتر و تلاش بیشتر ، موفق تر از فردی با ضریب هوشی بیشتر و تلاش کمتر است.
6- شما یک دانشمند هستید: هر قدر اطلاعات شما راجع به مطلبی بیشتر شود تسلط شما بر آن ودر نتیجه خلاقیّت شما بیشتر می شود بنابراین بدون تعارف ، شما یک دانشمند بالقوه هستید.
7-سلامتی خود را حفظ کنید: شما برای یادگیری مطالب به بدن سالم نیاز دارید. برای حفظ سلامتی خود هم سه چیز را فراموش نکنید: تغذیه کافی، استراحت کافی، ورزش.
8- حفظ آرامش روانی: برای یادگیری مناسب،داشتن آرامش روانی بسیارمهم است البته هیچ فردی رانمی‌توانید پیدا کنید که مشکلی نداشته باشد. مشکلات باعث می شوند که فکر شما رشد کند و توانایی شما بیشتر شود و زندگی برایتان یکنواخت نشود. آنچه که مهم است نحوه عکس العمل به آن مشکل است. مشکلات را با فکر وتدبیر از سر راه خود بردارید. سعی کنید ظرفیت روانی خود را بالا ببرید. مثبت اندیش باشید و برای هر چیز کوچکی آرامش خود را برهم نزنید و مهمتر از همه با یاد خدا دل خود را آرام کنید.
9-  از هر زمانی برای مرور درس‌ها استفاده کنید.حتی‌زمان‌های مُرده ( صف اتوبوس، مطب پزشک و … )
10- یادداشت برداری، بخشی مهم و حساس از مطالعه است که باید به آن توجهی خاص داشت . چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد کرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را کاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشت برداری یک علت مهم فراموشی است.
11- درسهای خواندنی را معمولاً باید اواخر شب و اوایل صبح مطالعه کرد و دروس فهمیدنی را هنگام عصر بهتر می‌توان فهمید،به طور کلی برای مطالعه دروس حفظی،زمان قبل وبعد از خواب پیشنهاد می شود.اما دروس دیگر را می توان در ساعات دیگر از هفت تا یازده شب برنامه ریزی کرد.ضمنا بهتر است دروس تفهیمی و مشکل را در ساعات میانی صبح یعنی حدود 10صبح و یا ساعات میانی عصر یعنی حدود پنج عصر مطالعه کنی تا بتوانی تمرکز بیشتری روی آنها داشته باشید توصیه می کنم برای جلوگیری از خستگی ذهن وبرای استفاده از نیمکره های چپ و راست مغز بیش از یک درس را در طی روز مطالعه کنی وسعی کنی دروس حفظی وتحلیلی وتفهیمی را یکی در میان(به طور متناوب)قرار دهی تا از ظرفیت مغز استفاده بیشتری ببری..
12- دوره کردن دروس مطالعه شده:تمام مطالب خوانده شده در طی روز ونکات مربوط به آن را هر شب در مدت زمان یک ساعت دوره کن تا مطالب را از حافظه موقت به حافظه بلند مدت منتقل کنی،همچنین آخر هفته تمام مطالب خوانده شده در طی هفته را یک بار دیگر مرور کن. 
13- در ساعات ثابتی مطالعه کنید زیرا که ذهن شما به ثبت اطلاعات در این ساعات عادت می‌کند.
14- اگر منظور از دروس فهمیدنی ، درس هایی مانند ریاضی است ، در خواندن این دروس به نکات زیر توجه کنید :
1.  ابتدا قسمتی را که می خواهید بخوانید ، معین کنید .
2. با سرعت نگاهی به همه مطالب بیندازید ، یعنی همه مطالب را پیش خوانی کنید .
3. قسمت های مربوط به هم را مجزا کنید و از قسمت اول با دقت شروع به خواندن کنید . در حین خواندن مثال ها را ابتدا خودتان حل کنید ، بعد به حل کتاب مراجعه کنید ؛ و برای این کار اسرار داشته باشید .
4.  وقتی به تمرین ها رسیدید ، حداکثر تلاشتان را بکنید که خودتان آن ها را حل کنید ؛ حتی اگر از صحت راه حلتان اطمینان ندارید ، باز هم آن ها را حل کنید .
5. پس از حل هر تمرین ، اگر پاسخ آن را در اختیار دارید ، به آن مراجعه کنید نگاهی به پاسخ بیندازید ، بعد مجددا خودتان حل کنید .مصر باشید که هر عملیات را تا آخر انجام دهید ، چون بسیاری از نکات ، حین انجام عملیات مشخص می شود .
نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...