دبیرستان پسرانه هیئت امنایی شهید دکتر مفتح (دوره دوم) اداره آموزش و پرورش ناحیه 2 استان اصفهان

چگونه برنامه‌ریزی کنیم ؟

چگونه برنامه‌ریزی کنیم ؟(ویژگی‌های یک برنامه خوب یا نکات ضروری در برنامه‌ریزی)

1. بهترین برنامه ،برنامه‌ای است که توسط خود فرد و با کمک گرفتن از افراد باتجربه و صاحب‌نظر طراحی شود.یعنی هر شخص باید با توجه به توانمندی‌ها ،امکانات، شرایط روحی ، جسمی ، محیطی ، علاقه ، هدف ، نقاط ضعف و قوت خویش برای خودش برنامه ریزی کند.(بر مبنای توان مندی ها و امکانات خودتان باشد در یک کلام واقع گرا نه ایده آل گرا)


2.برنامه باید قابل انعطاف باشد.یعنی بتوانید در مواقع لازم و ضروری تغییراتی در آن بدهید و وقتی آزاد را برای جبران مواردی که از برنامه عقب مانده‌اید در نظر بگیرید. پس روز پنج شنبه در برنامه اختصاص دارد به مطالعه‌ی دروس روز و مرور و روز جمعه روز جبران است.

3.برنامه ریزی باید قابل اجرا باشد.


4. برای مطالعه هردرس وقت کافی منظور گردد و زمان آن نیز مشخص شود.


5.مطالعه ی دروس و مطالب مشابه در یک زمان و پشت سر هم نباشد تا به علت مشکل تداخل ، فراموشی ایجاد نشود.(تنوع در مطالعه)


6. برنامه فشرده ،ساده و کوتاه نباشد.برنامه ریزی نباید آن قدر کوتاه مدت باشد که مجبور باشید ساعت به ساعت برنامه ریزی کنید و نه آن قدر طولانی که نتوانید نقاط ضعف و قوت آن را بررسی و نسبت به رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت اقدام کنید.(برنامه هفتگی یا 10 روزه)

7. فعالیت های شخصی و روزمره در آن منظور شده باشد.


8.برای وقت های مرده ، کارهایی در نظر گرفته شود.


9. ارزیابی از هر دوره از برنامه ریزی در پایان برنامه منظور شده باشد تا میزان موفقیت یا عدم موفقیت در یادگیری هر درس مشخص گردد.


10. با توجه به متفاوت بودن مطالعه و یادگیری افراد با یکدیگر ، تنظیم ساعات مطالعه به عهده ی خود فرد است .بنابراین می توانید زمان مناسب مطالعه و یادگیری خود را در یک دوره زمانی تجربه کنید و آن را در برنامه ریزی در نظر بگیرید.

11.هر نشست مطالعاتی به منظور بازدهی بهتر45 دقیقه و حداکثر 1 ساعت می باشد در ضمن 10 تا 15 دقیقه استراحت بین مطالعه لازم است.


12.روز پنج شنبه روز مرور و روز جمعه روز جبران(در نظر گرفتن وقت آزاد در برنامه برای جبران مواردی که از برنامه عقب ماندهاید بسیار ضروری است.)


13. در برنامه ریزی به بهدلشت مطالعه(تغذیه مناسب ،ورزش و خواب کافی) توجه شده باشد.


14.واحد زمانی برنامه ریزی یک هفته است.

15- برای اجرای صحیح برنامه ، نظارت روی برنامه لازم است.(سه نوع نظارت : نظارت روزانه ، نظارت هفتگی و نظارت توسط افراد دیگر )
نظارت : چقدر به برنامه عمل کرده ایم و موانع عمل نکردن به برنامه چه بوده است.
(سالم ترین ، صحیح ترین و موثرترین نوع رقابت ، رقابت انسان با خود است.باید هر روز بهتر از روز قبل و هر هفته بهتر از هفته قبل باشید.)


16- درس هر روز را همان روز بخوانیم.(بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و مرور درس های روز و وقت کمتری را به تکرار و تمرین دروس فردایتان اختصاص دهید.)((منحنی فراموشی))


17. توجه به ایده آل ترین زمان بندی مرور


18. و............

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...